HTML

Időszámításunk után

sci-fi, gondolatok, satöbbi

Friss topikok

Linkblog

a 8 mag esete Kiss Pistával...

2012.08.03. 00:15 Borosta

...avagy mi értelme egy átlag usernek sokmagos számítógépet/laptopot használni?

Ez a kérdés a ma divatos több magos (több mint 1) gépek akciós hírdetése láttán merült fel bennem. Ugyanis az átlag magyar user eddigi tapasztalatai szerint örül ha ki tudja üríteni a lomtárat, meg benyomni a start gombot a gépén. Középiskolai tanárnak tanultam még anno a főiskolán, és az egyik órán a tanár megemlítette a kompetencia alapú oktatást. Az egyik ilyen kompetencia a számítástechnikai.

Sosem fogom elfelejteni azt az ominózus napot, amikor több mint 2 órát vesztegeltem a biztosítónál, mert a két buta liba nem tudta beállítani a nyomtatót. Pár fájl ''elveszett'' és a windows xp kapásból nem tudta felismerni a nyomtatót, így ugye teljesen megbénult az ügyintézés. A két 30 év körüli nőszemély ránézésre jobban értett az orális munkálatokhoz, mint bármi máshoz a világon, ez nem volt számomra kétséges. Az viszont a 21. század ügyintézőinél elengedhetetlen hogy azt a pár programot amivel dolgoznak (pl egy printer driver) ismerjék és tudják gyorsan orvosolni a bajt, ne kelljen órákat várni egy rendszergazdára, aki attól lesz rendszergazda hogy megtanult olvasni meg írni, plusz kapott pár informatika órát. Visszatérve a sokmagos gépekhez, tényleg nem értem ezt az őrületet, teszt olvasgatáshoz most túl leterhelt vagyok, tényleg ennyire megéri? Tudom én hogy energiatakarékos egy multi-core pc meg minden, de könyörgöm minek vesz valaki magának pl: ferrari-t ha úgysem tudja kezelni, és felcsavarodik vele az első fára? Az emberi butaság állhat minden ilyen költői kérdés hátterében, nem vitás. 

Isten őrizz hogy siránkozzak azon hogy milyen gyors léptékben halad a technológia, hiszen magam is hiszek még valahol abban hogy ha nem is teszi jobbá az életünket, valahol valamit mégis javíthat az életminőségünkön néhány 21. századi vívmány. 

Valahogy mégis néha sci-fi művekbe illő félelmetes látomásaim vannak írástudatlan emberekről, akik szuperszámítógépek előtt ülve nyögnek-huhognak mint a majmok. Kommunikálják kívánságaikat egy nagyszerű mesterséges értelemnek, amelyet mondjuk a 3. világháború előtt készítettek híres tudósok. Talán mire technológiánkat tökéletesre fejlesztjük, elfelejtünk emberek lenni. 

Szemügyre véve a problémakört komolyabban, sok a fent leírtakra utaló jel van. Angol diákok szókincsét felmérték, és kiderült hogy az Internet használat visszavetette szókincsüket, a sok Smiley miatt többek között. Magyar diákok egész hada használja a Facebookot, közben fogalmuk sincs (és a szüleiknek sem) arról hogy a FB megőriz minden adatot 5 évre visszamenőleg, függetlenül a profil törlésektől. Sorolhatnám még, mennyire birkát csinál az egyénből és a közösségekből is a modern technika. Mert ki gondolta volna például régebben hogy a sokak által istenített I-phone eltárolja a GPS adatokat, egy titkos file-ban. Költői kérdésem: miért tárolja, és főleg titkosan? Melyik az az erőszak szervezet az amerikai CIA-n kívül amelyik hozzáférhet az adatokhoz a sikeresebb terrorelhárítás érdekében? Provokatív kérdések tudom. Elég provokatív az is hogy lassan már chipet építenek a fenekünkbe is születésünkkor, és már a szellentéseink száma sem lesz tabu. Tényleg kontrollálni kellene a tömegeket vagy jobb lenne szabadjára engedni az embereket, döntsék el akarnak-e élni új világunkban így vagy sem? Vissza minden a régihez? Ahogy a gépek kiszorítják az embert a munkahelyeikről, mert jobban ügyesebben és precízebben végzik munkájukat, úgy fog nőni a gép-gyűlölők száma is. Ismeretes az ipari forradalomban a gép-romboló mozgalom, amikor a feldühödött munkások törtek-zúztak, mert az akkor high-technek számító gőzgépek kitúrták őket munkahelyeikről. Eljön talán megint ez az idő? Legfőképpen az foglalkoztat, hogy egy emberhez hasonló intelligenciájú, de halhatatlan gép igényt tartana még ránk, saját Isteneire, vagy úgy járnánk mint a Szája sincsen, úgy üvölt c. horror mű végén a főhős? Mivel az igazi M.I. megalkotása még nagyon messzinek tűnik, ezen kérdésekre adott választ talán a most élők sohasem tudhatják meg. Az eljövendő generációknak viszont eljöhet még ugyanúgy a mennyek kapuka, mint maga a pokol.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://idoszamitasunkutan.blog.hu/api/trackback/id/tr454693249

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása